تبلیغات متنی
چاپ پرچم
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
Hookah Shisha Tobacco
مربی سگ
خرید از چین
لوازم یدکی ال ۹۰
گاوصندوق
Barabas Ropa de hombre
مبلمان اداری کلاسیک
گاوصندوق
مبلمان اداری کلاسیک
لوازم تاتو
فروشگاه مکمل های غذایی
مبلمان اداری کلاسیک
میز اداری مدرن
سیسیکم
گاوصندوق خانگی
میز مدیریتی سلطنتی
نردبان خانگی
تور ترکیه
صندلی نیلپر
تورآنتالیا
خرید ملک در ترکیه
صندلی اداری گلدسیت
قیمت لوله استیل
میز اداری مدرن
تجهیز صنعت
رفع مشکل صدای دوربین مداربسته

رفع مشکل صدای دوربین مداربسته

يکشنبه 5 ارديبهشت 1400
13:42
leyla

 

حتما این اتفاق برایتان افتاده است که هنگام استفاده از سیستم نظارتی صدایی از دوربین یا دستگاه ضبط خود می شنوید که علت آن را نمی دانید. در این مقاله سعی می کنیم علت و مشکل صدای دوربین مداربسته و دستگاه ضبط کننده را شرح دهیم. بنابراین با خواندن این مقاله می توانید خودتان قبل از اینکه به تعمیرکار مراجعه کنید، علت هر نوع صدای احتمالی را متوجه شوید.

 
 

علت مشکل صدای دستگاه DVR دوریین مداربسته

1- خراب بودن فن خنک کننده

بر اساس تجربه بخش پشتیبانی و گارانتی دوربین مداربسته خراب بودن فن خنک کننده یکی از علل شایع صدای DVR است. ممکن است با گذشت زمان یکی از پرهای فن شکسته باشد و یا به علت جابجابب دستگاه فن از حالت بالانس خارج شده باشد. بنابراین با تنظیم مجدد فن و یا تعویض آن مشکل صدای دوربین مدار بسته برطرف خواهد شد.

به یاد داشته باشید که فن وظیفه خنک کنندگی قطعات دستگاه را دارد. خراب شدن فن می تواند باعث افزایش بیش از حد دمای قطعات و خرابی آنها شود. بنابراین یک قطعه مهمی به حساب می آید و در صورت خرابی فورا باید تعویض گردد.

 
 

2- عدم تنظیم هارد دیسک

در صورتی که هنگام راه اندازی دوربین مداربسته صدای بوق ممتدی از دستگاه دی وی ار شنیدید ممکن است مشکل عدم تنظیم هارددیسک باشد. بنابریان جهت برطرف کردن صدای بوق باید به بخش تنظیمات دستگاه رفته و تیک گزینه صدای بوق را بردارید. به این ترتیب صدا غیر فعال خواهد شد.

 
 

3- خراب شدن هارد دیسک

دستگاه DVR می تواند بنا به نیاز و مدل دستگاه دارای یک یا چند هارد دوربین مداربسته باشد. بنابراین خراب شدن هر یک از این هاردها ممکن  است باعث بروز صدا شود. هنگام بروز مشکل در هارد دیگر فیلمی ضبط نخواهد شد بنابراین از این طریق می توانید متوجه شوید که علت صدا همان خرابی هارد است که با تعویض هارد مشکل برطرف خواهد شد.

 
 

4- وجود مشکلات ارتباطی در شبکه

یکی از دلایلی که دوربین مداربسته تصویری دریافت نمی کند می تواند به دلیل بروز مشکل ارتباطی با شبکه در دستگاه ضبط کننده باشد. هنگام بروز این مشکل نیز شما صدای بوق ممتدی را خواهید شنید.

 
 

5- وجود IP تکراری در شبکه

آی پی تکراری هنگامنصب و تنظیم دوربین مداربسته می تواند یکی از علل شنیده شدن بوق از دستگاه ضبط کننده باشد. برای رفع این مشکل می توانید نرم افزار IP Scaner را نصب کنید. با کمک این نرم افزار می توانید ای پی دوربینی را که مشکل دارد را شناسایی و برطرف کنید.

دانلود نرم افزار IP SCANER
 
 

6- هشدارهای امنیت سایبری

گاهی ممکن است افراد ناشناسی قصد ورود به سیستم نظارتی و دوربین مداربسته را داشته باشند. لذا هنگام ورود ممکن است رمز دوربن مداربسته را ب ا اشتباها وارد کنند. در این صورت دستگاه یک بوق ممتدی را ایجاد می کند. این صدا یکی از ضروری ترین صدای هشدار امنیتی است که باید فعال باشد. جهت ایجاد یک پسورد قوی برای دوربین مداربسته بهتر است مقاله چگونه رمز دوربین مداربسته را عوض کنیم را بخوانید.

همچنین گاهی نیز با تنظیم دوربین مداربسته و ایجاد Line Crossing یک محدوده ای را به صورت خط یا اشکال هندسی در دوربین مداربسته مشخص می کنیم. در صورتی فرد ناشناسی از این خط عبور کند دستگاه یک بوق ضعیفی را اعلام خواهد کرد که هشدار امنیتی است. البته در این حالت ایمیلی نیز به مسئول بخش مدیریتی ارسال خواهد شد.

 

دلایل دیگر صدای بوق دوربین مداربسته از دستگاه DVR

از جمله علت های دیگری که ممکن است باعث بروز صدا شود و شما را نگران کند می تواند عواملی همچون:

 • پر شدن حافظه هارد دیسک دستگاه ضبط کننده
 •  اعلام حرکات دوربین‌ های متصل به دستگاه
 • اعلام قطع شدن تصاویر دوربین مدار بسته
 • از بین رفتن ارتباط بین هارد دیسک و دستگاه
 • وارد شدن ضربه به دوربین مداربسته
 • خراب شدن آمپر منبع تغذیه

برای اطمینان از علت دقیق بوق زدن دستگاه می توانید بر روی علامت مثلث زرد رنگ که بر روی صفحه نمایش دیده می شود، کلیک کنید. پنجره ای که باز می شود شامل خطاهای سیستم شما خواهد بود. بنابراین می توانید علت وجود خطاها را در این پنجره مشاهده کنید. سپس با بررسی آن قادر خواهید بود، مشکل به وجود آمده را رفع کنید.

 

جهت رفع مشکل بوق زدن و چشمک زدن مداوم DVR چه اقداماتی باید انجام شود؟

حال که با علل های مختلف بوق زدن دستگاه متوجه شدید. توضیح می دهیم در صورت مواجهه با مشکل صدای بوق دوربین مداربسته یا بوق ممتد dvr و چشمک زدن آن چکار باید بکنید:

 • ابتدا دستگاه دی وی ار را خاموش کنید. کابل برق و دیتای هارد را جدا کرده و مجددا متصل نمایید. سپس مجددا دستگاه دی وی ار را روشن نمایید.
 • گاهی وقت ها ممکن است برق دستگاه دچار مشکل باشد و آمپر منبع تغذیه خراب باشد. در این صورت باید جهت رفع این مشکل منبع تغذیه دستگاه را عوض کنید.
 • همچنین ممکن است تنظیمات دستگاه به صورتی باشد که در صورتی که دستگاه به هارد متصل نباشد بوق بزند. بنابراین می توانید این تنظیمات را تغییر دهید. برای این منظور ابتدا دستگاه را خاموش کنید و دکمه پاور پشت دستگاه را نیز قطع کنید. سپس دستگاه را باز کنید. سپس تمامی اتصالات درون دستگاه را مشاهده خواهید کرد. با فشردن زبانه کوچک فلزی اتصالات هارد را از کانکتور و برد دستگاه جدا کنید. پس از انجام این عمل مجددا اقدام به اتصالات هارد کنید و از نصب صحیح و محکم بودن اتصالات مطمئن شوید. سپس سیستم را روشن کنید. بعد از آن به منوی اصلی رفته و گزینه Info را انتخاب کنید و سپس System را انتخاب کنید. در پنجره باز شده HDD را مشاهده خواهید کرد.
 
 
 

عدم ضبط صدا دوربین مدار بسته و رفع آن

گاهی ممکن است هنگام نظارت تصویر هیچ صدایی از دوربین مداربسته شنیده نشود که ممکن است به دلیل عوامل زیر باشد:

 • مشکل از تغذیه میکروفن است
 • شاید هیچگونه قدرت صدایی وجود ندارد
 • کابل صدا خراب شده است
 • دستگاه دارای نقص سخت افزاری شده است
 
 
 

 

خاموش نشدن سیگنال آلارم

گاهی پیش می آید که سیگنال آلارم خاموش نمی شود. در این هنگام ممکن است به علت مشکلات زیر باشد:

 • خروجی آلارم به صورت دستی باز است که باید آن را چک کنید
 • تنظیمات هشدار درست نیست
 • خطای ورودی دستگاه یا اتصال درست نیست
 • بعضی از نسخه ها نیز ممکن است این مشکل را داشته باشند که در این صورت باید سیستم را ارتقا داد.
 
 
 

افزایش طول عمر دوربین مداربسته و DVR

با رعایت نکات زیر می توانید طول عمر DVR را بیشتر کنید:

 1. حتما دستگاه را در جایی مناسب و سطحی صاف قرار دهید که هوا جریان داشته باشد.
 2. از قرار دادن دستگاه DVR و NVR در نزدیکی بخاری یا اجاق گاز جدا خودداری کنید.
 3. بهتر دستگاه DVR را هر سه ماه یک بار سرویس کنید. به این منظور بهتر است منبع تغذیه، قطعات مکانیکی، هارد دیسک و فن ها با دقت بررسی شوند.
 4. بهتر است دستگاه را در جای مرطوب قرار ندهید. چرا که رطوبت نیز یکی از علل خراب شدن این دستگاه می باشد.

 

دلایل شنیدن صداهای اضافی از دستگاه DVR دوریین مدار بسته

 • عدم تنظیم هارد دیسک

وقتی دوربین مدار بسته برای بار اول روشن می شود، هارد دیسک دوربین تنظیم نیست. در چنین مواقعی صدای بوق ممتد از دستگاه شنیده خواهد شد. برای رفع این مشکل باید وارد قسمت تنظیمات شده و تیک گزینه صدای بوق را بردارید تا غیر فعال شود.

 • خراب بودن فن خنک کننده

به گفته ی بسیاری از تعمیرکار های دوربین مدار بسته ،یکی از دلایل شنیدن صدا از دستگاه DVR خراب شدن فن خنک کننده است‌. شکستگی یکی از پره ها یا بالانس نبودن فن موجب ایجاد صدا می شود. با تعویض مشکل صدای اضافی حل خواهد شد‌.

 

فن با به جریان انداختن هوا در دستگاه دوربین مدار بسته باعث خنک شدن تمام قطعات می شود. فن نقش مهمی در دوربین مدار بسته ایفا می کند زیرا گرم شدن بیش از حد قطعات موجب خراب شدن دستگاه DVR می شود.

 • خراب شدن هارد دیسک

اگر دستگاه DVR چند عدد هارد دیسک داشته باشد، ممکن است خراب شدن هر یک از هارد دیسک ها موجب بروز صداهای اضافی در دستگاه شود‌. با خرابی هارد دیسک، دستگاه دیگر نمی تواند فیلم ها را ضبط و بازیابی نماید. برای رفع این مشکل هارد دیسک معیوب را تعویض کنید.

 • وجود IP تکراری در شبکه

یکی دیگر از دلایل شنیدن صدای بوق ممتد در دستگاه DVR آی پی تکراری در شبکه است. برای رفع این مشکل باید برنامه ip scaner را نصب کنید و با استفاده از آن آی پی را که ایراد دارد پیدا کرده و اصلاح نمایید.

 •  وجود مشکلات ارتباطی در شبکه

بروز مشکل ارتباطی با شبکه در دستگاه DVR باعث می شود که دوربین مدار بسته تصویری دریافت نکند. با بروز این مشکل از دستگاه صدای بوق ممتد به گوش می رسد.

 • هشدارهای امنیتی که با بوق مشخص می شود

اگر افراد غریبه و ناشناس بخواهند قصد ورود به سیستم دوربین مدار بسته شما را داشته باشند اما پسورد ورودی به سایت را اشتباه وارد کنند، با وارد کردن هر رمز اشتباه صدای بوق ممتد از دستگاه شنیده خواهد شد. این صدا برای سیستم امنیتی ضروری است. برای پسورد ورودی به سیستم دوربین مدار بسته خود از حروف کوچک و بزرگ و اعداد استفاده کنید که افراد ناشناس نتوانند به راحتی رمز شما را حدس بزنند.

 • چند دلیل دیگر شنیدن صدای بوق از دستگاه DVR

دلایلی مانند پر شدن حافظه هارد دیسک دستگاه، اعلام حرکات دوربین‌ های متصل به دستگاه، اعلام قطع شدن تصاویر دوربین مدار بسته، خراب شدن آمپر منبع تغذیه، وارد شدن ضربه به دوربین مدار بسته نیز باعث ایجاد صدای بوق ممتد در دستگاه DVR می شوند.

 

تنظیمات صدای دوربین مدار بسته

برای افزودن صدا به سیستم‌ دوربین‌ های مدار بسته دو حالت موجود است.

 

متصل کردن میکروفن به دوربین مدار بسته Ip

برای سیستم دوربین های مدار بسته تحت شبکه دیجیتال از این حالت استفاده می‌ کنند. یعنی میکروفن به طور مستقیم با دوربین اتصال برقرار می‌ کند. برای انتقال اطلاعات صدا از همان کابلی که اطلاعات تصاویر به NVR منتقل می‌شود‌، استفاده می کنند.

در واقع یک کابل به طور همزمان صدا و تصویر را به NVR می رساند و نیازی به کابل کشی مجدد ندارید. دوربین‌ های آنالوگ طوری طراحی شده اند که میکروفن هنگام ساخت  داخل دوربین تعبیه می شود‌. فقط با ورود به تنظیمات دوربین میکروفن فعال می شود.

دوربین های مدار بسته تحت شبکه نوع دیگری از دوربین‌ ها هستند که امکان نصب میکروفن در محل دیگری که نزدیک به دوربین مدار بسته باشد، وجود دارد. برای اتصال میکروفن به دوربین مدار بسته تحت شبکه با استفاده از یک فیش AV  که به منبع آداپتور 122 ولتی وصل شده، میکروفن را به دوربین وصل کنید.

دیتای میکروفن و دیتای دوربین مداربسته از طریق کابل شبکه انتقال می یابد.

 

 

متصل کردن میکروفن به دستگاه DVR دوربین مدار بسته آنالوگ

این حالت در سیستم دوربین های مدار بسته آنالوگ انجام می شود. با توجه به مدل دوربین و تعداد دوربین هایی که به دستگاه DVR وصل می شوند در پشت دستگاه DVR  پورت های ورودی تعبیه شده است. برای هر میکروفن یک سیم جداگانه لازم است.

پس از وصل کردن میکروفن ها به دستگاه DVR باید به قسمت منوی دستگاه بروید و از قسمت تنظیمات گزینه صدا را انتخاب کنید و تنظیمات را ثبت کنید تا صدای دوربین مدار بسته فعال شود.

 

نحوه انجام تنظیمات صدای دوربین مدار بسته از طریق وب

 1.  ابتدا وارد وب شده و در قسمت سرچ IP دوربین مدار بسته را وارده کرده و دکمه اینتر را بزنید‌.
 2. بعد از اینکه صفحه الگین باز شد باید نام کاربری و پسورد ورودی دستگاه دور بین مداربسته را وارد نمایید. سپس باید روی گزینه login کلیک نمایید.
 3.  بعد از ورود به صفحه دستگاه دوربین مدار بسته به سراغ گرینه Setup بروید و روی آن کلیک کنید.
 4.  پس از کلیک روی Setup نوبت به کلیک کردن روی  قسمت Camera می‌ رسد. مرحله بعدی کلیک روی گزینه Encpde را انجام دهید. در پایین صفحه باید گزینه‌ Enable Audio را در دو بخش Stream main و Stream Sub تیک گذاری کنید. این تنظیمات و تیک زدن گزینه‌ ها را باید بر روی تک تک میکروفن ها انجام دهید.
 5.  برای  میکروفن های جداگانه برای دوربین مدار بسته لازم است که گزینه Source Audio  را روی Local قرار دهید.و برای دوربین‌ هایی که خودشان دارای میکروفن هستند Source Audio را روی HDCVI قرار دهید. در دوربین های IP به تعیین کردن تنظیمات Sourcr Audio ندارید.

مشکل صدای دوربین مداربسته شناسایی و رفع آن

اگر از سیستم مداربسته خود صدای غیر عادی به گوش می رسد با مطالب زیر علت آن را شناسایی و رفع نمائید. صدای دوربین مداربسته یک نشانه از خرابی و یا عملکرد نادرست سیستم مداربسته است. در نظر داشته باشید صدایی که صحبت از آن می شود صدای زنگ های هشدار که شما آن را فعال کرده اید نیست. در واقع صدای مورد نظر این مقاله وجود اشکالی در سیستم مداربسته را خبر می دهد. حتی ممکن است دستگاه DVR یا NVR به صدا در آمده باشد، برای مدیریت و رفع چنین مشکلی چه باید کرد؟

آن چه در این مقاله می آموزید:

 1. علت صدای DVR/NVR دوربین مداربسته
 2. DVR/NVR بوق می زند یا روشن نمی شود
 3. بررسی اتصالات دستگاه DVR/NVR
 4. بررسی اتصال هارددیسک به دستگاه
 

1. علت صدای DVR/NVR دوربین مداربسته

بعد از نصب دوربین مداربسته زمانی که سیستم برای اولین بار روشن می شود، صدایی از دستگاه DVR/NVR شنیده می شود. این صدا که به صورت ممتد خواهد بود به علت عدم تنظیم هارد در سیستم مداربسته است. اگر در تنظیمات دستگاه  وارد شوید می توانید گزینه مربوط به بوق هارد را غیر فعال کنید. مسیر دستیابی به گزینه مربوطه در هر برندی ممکن است کمی با هم متفاوت باشد.

در برند هایک ویژن وارد منوی اصلی شده سپس گزینه Configuration و بعد در بخش Exceptions تنظیمات انجام می شود. در برند داهوا بعد از انتخاب منو اصلی گزینه Setting  و بعد Abnormality در آخر بخش Event تنظیمات انجام می شود. اما چه دلایلی باعث صدای دوربین مداربسته و یا صدای دستگاه DVR/NVR می شود.

صدای دوربین مداربسته

صفحه تنظیمات صدای دوربین مداربسته داهوا

صدای دوربین مداربسته

صفحه تنظیمات صدای دوربین مداربسته هایک ویژن

هارددیسک معیوب است

خرابی در هارددیسک نیز از دلایل صدای دستگاه DVR/NVR است. اگر سیستم مداربسته شما دارای چند هارد دیسک است خرابی در یکی از آنها نیز موجب بوق دستگاه می شود. هارد دیسک معیوب را جدا کنید و جایگزین نمائید.

 

از کار افتادن فن خنک کننده دستگاه

ثابت نبودن فن دستگاه و بالانس نبودن آن ایجاد صدای اضافی در دستگاه می کند. همچنین شکستگی در پره های فن نیز احتمال ایجاد صدا در دستگاه را بالا می برد. با توجه به نقش اساسی فن در خنک کردن دستگاه دی وی آر  و این که گرما موجب خرابی در قطعات دستگاه می شود حتما در تعویض و یا جایگذاری درست آن اقدام کنید.

 

IP تکراری در شبکه

IP تکراری یکی از دلایل صدای دستگاه دوربین مداربسته است. چرا که دستگاه برای شناسایی آن عضو از سیستم دچار سردرگمی می شود. IP باید به صورت یکتا برای هر کدام از اجزا سیستم مداربسته و شبکه تعریف شود. اگر به IP سایر اجزا شبکه دسترسی دارید با بررسی آنها می توانید مورد تکراری را برطرف نمائید. در غیر اینصورت می توانید از برنامه IP Scanner استفاده کنید و مورد تکراری را تغییر و اصلاح کنید. به این ترتیب مشکل صدای دوربین مداربسته برطرف می شود.

از دیگر دلایل صدای دوربین مداربسته مشکلات شبکه و ارتباط دستگاه با اجزاء سیستم مداربسته است. اگر ارتباط دوربین مداربسته با دستگاه قطع شود و دوربین نتواند تصاویر را ارسال کند، صدای بوق بلند خواهد شد. قطعی در شبکه نیز موجب شنیدن صدای بوق از دوربین مداربسته یا دستگاه می شود.

 

سایر موارد

 1. کافی نبودن حافظه: برای ضبط تصاویر و پر شدن هارد دستگاه از دلایل دیگری است که موجب صدای دستگاه می شود.
 2. اتصال غیر مجاز به دستگاه و سیستم مداربسته
 3. تغییر سیگنال ویدئویی
 4. عدم تطابق استاندارد ورودی و خروجی ویدئو 
 5. خرابی در منبع تغذیه، آسیب به دوربین مداربسته و… نیز می توانند از دلایل صدای دستگاه DVR/NVR و یا صدای دوربین مداربسته باشند.
 

2. DVR/NVR بوق می زند یا روشن نمی شود

اگر صدای DVR یا NVR در آمده است و بوق می زند ممکن است با مشکل و خطای No HDD مواجه باشید. گاهی نیز با وجود صدای سیستم مداربسته، دستگاه به راحتی روشن نمی شود و روی صفحه شما آن را نمی بینید. برای رفع این مشکل از متناسب بودن منبع تغذیه با  دستگاه DVR/NVR  خود اطمینان حاصل نمائید. اگر منبع تغذیه مورد استفاده شما متناسب با DVR/NVR بود، لازم است اتصال برق منبع تغذیه را بررسی کنید. هرگونه منبع تغذیه کمکی مانند باتری را برای زمان تست و بررسی، از دستگاه جدا کنید.

 

3. بررسی اتصالات دستگاه DVR/NVR

در اتصالات دستگاه DVR/NVR هر گونه قطعی ممکن است صدای دوربین مداربسته یا دستگاه را ایجاد کند. بنابراین تمام اتصالات را بررسی کنید به طور مثال اتصال هارد، چرا که قطعی در آن باعث عدم شناسایی هارد توسط دستگاه و در نهایت صدای بوق می شود. اتصال دوربین مداربسته به دستگاه DVR/NVR، اتصال اجزاء سیستم مداربسته به منبع تغذیه و… مواردی هستند که باید چک شوند.

 

4. بررسی اتصال هارددیسک به دستگاه

برای این منظور ابتدا دستگاه DVR/NVR را خاموش نمائید. پیشنهاد می شود برق از طریق دکمه پاور در پنل پشت دستگاه نیز قطع شود. سپس دستگاه را باز کنید به این ترتیب که بعد از باز کردن پیچ ها پوشش بالا را می توانید بردارید. هارددیسک و اتصالات دیده می شود. اتصالات هارد با فشردن زبانه کوچک فلزی، کانکتور را از هارد و از برد دستگاه جدا کنید. پس از قطع اتصالات مجددا هارد را در جایگاه دستگاه جایگذاری کنید. از صحت و محکم بودن اتصال مطمئن شوید. در پوش بالایی دستگاه را نصب کنید و سیستم را روشن کنید. بعد از آن به منوی اصلی رفته و بعد Info در آخر System را انتخاب کنید. در پنجره باز شده HDD را مانند تصویر انتخاب کنید.

صدای دوربین مداربسته

1. در پنجره منوی اصلی، انتخاب گزینه System

صدای دوربین مداربسته

2. در کادر System انتخاب گزینه HDD

بررسی کنید که درایو هارددیسک در لیست HDD های سیستم نشان داده شود. میزان فضای پر و خالی حافظه باید مشخص باشد. در صورت 0.0 فضای خالی به معنای پر بودن هارد دیسک است که امکان رونویسی تصاویر جدید روی تصاویر گذشته وجود دارد. وضعیت و بخش های S.M.A.R.T را بررسی کنید باید به صورت Normal باشد. نرمال بودن این دو مورد به این معنی است که هارد شناسایی شده و به طور عادی کار می کند.


موضوعات:
برچسب ها: , ,
[ بازدید : 14 ] [ امتیاز : 4 ] [ امتیاز شما : 1 2 3 4 5 6 ]
دوربین مداربسته / اخبار تکنولوژی حفاظتی و دوربین مداربسته
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دوربین مداربسته / تجهیزات حفاظت تصویری / صنعت امنیت است. | قدرت گرفته از Blogtez.com|